Курочка Ряба (українська народна казка)


Курочка Ряба - українська народна казка

Жив дід та баба і була в них курочка ряба. Знесла яєчко, та не просте, а золоте. Дід бив, бив не розбив. Баба била, била – не розбила. Бігла мишка мостиком, ударила хвостиком, яєчко впало і розбилось. Дід плаче, баба плаче, курочка кудкудаче, ворота скриплять.

Прилетіла сорока, сіла на ворота й питає:

– А чого ви так скрипите?

– Ой, якби ти знала, сороко, ти б собі хвоста одірвала!

– Як да як?

– Як жив дід та баба, та була в них курочка ряба. Знесла яєчко, та не просте, а золоте. Дід бив, бив не розбив. Баба била, била – не розбила.

Курочка Ряба - українська народна казка-2

Бігла мишка мостиком, ударила хвостиком, яєчко впало і розбилось. Дід плаче, баба плаче, курочка кудкудаче, ворота скриплять, сорока взяла й собі хвіст одірвала.

Полетіла сорока в ліс, сіла на дуба, а він і питає:

– Сороко, ну навіщо ти собі хвоста відірвала?

– Ой, якби ти, дубе знав, ти б на собі гілля поламав.

– Як да як?

– Як жив дід та баба, та була в них курочка ряба. Знесла яєчко, та не просте, а золоте. Дід бив, бив не розбив. Баба била, била – не розбила. Бігла мишка мостиком, ударила хвостиком, яєчко впало і розбилось. Дід плаче, баба плаче, курочка кудкудаче, ворота скриплять, сорока взяла й собі хвіст одірвала.

Курочка Ряба - українська народна казка-3

Дуб взяв та й на собі гілля обламав. Приходять пастися овечки та барани. От і питають дуба:

– Дубе, дубе, а навіщо ти собі гілля обламав?

– Ой, якби ви, барани, знали, ви б собі роги порозбивали.

– Як да як?

– Як жив дід та баба, та була в них курочка ряба. Знесла яєчко, та не просте, а золоте. Дід бив, бив – не розбив. Баба била, била – не розбила. Бігла мишка мостиком, ударила хвостиком, яєчко впало і розбилось. Дід плаче, баба плаче, курочка кудкудаче, ворота скриплять, сорока взяла й собі хвіст одірвала, а дуб на собі гілля поламав.

Тут барани собі роги порозбивали. Пішли до води напитися, а вода й питає:

Курочка Ряба - українська народна казка-4

– Барани, а навіщо ви собі роги поламали?

– Ой, якби ти, річко, знала, ти б в собі воду розігнала.

– Як да як?

– Як жив дід та баба, та була в них курочка ряба. Знесла яєчко, та не просте, а золоте. Дід бив, бив – не розбив. Баба била, била – не розбила.

Бігла мишка мостиком, ударила хвостиком, яєчко впало і розбилось. Дід плаче, баба плаче, курочка кудкудаче, ворота скриплять, сорока взяла й собі хвіст одірвала, дуб на собі гілля поламав, а барани роги порозбивали.

Тут річка взяла і розлила воду. Приходить матушка по воду, бачить – нема води.

– А що таке? Де вода?

– Якби ти, матушко, знала, ти б на собі спідницю порвала.

– Як да як?

Курочка Ряба - українська народна казка-5

– Як жив дід та баба, та була в них курочка ряба. Знесла яєчко, та не просте, а золоте. Дід бив, бив – не розбив. Баба била, била – не розбила. Бігла мишка мостиком, ударила хвостиком, яєчко впало і розбилось. Дід плаче, баба плаче, курочка кудкудаче, ворота скриплять, сорока взяла й собі хвіст одірвала, дуб на собі гілля поламав, барани роги порозбивали, а річка воду розлила.

Тут матушка й порвала на собі спідницю. Приходить додому, а її стрічає батюшка.

– Матушка, а що це ти з порожніми відрами?

– Ой, якби ти, батюшко, знав, ти б собі бороду порвав.

– Як да як?

– Як жив дід та баба, та була в них курочка ряба. Знесла яєчко, та не просте, а золоте. Дід бив, бив – не розбив. Баба била, била – не розбила. Бігла мишка мостиком, ударила хвостиком, яєчко впало і розбилось. Дід плаче, баба плаче, курочка кудкудаче, ворота скриплять, сорока взяла й собі хвіст одірвала, дуб на собі гілля поламав, барани роги порозбивали, річка воду розлила, а матушка спідницю порвала.

Батюшка взяв і порвав собі бороду та й каже:

– Тепер уже й службу правити не буду!


Комментариев: 6 RSS

1Юлія21-03-2023 00:53

Що ви наліпили в «Курочку рябу»? Самі читали?

2Did_Kazkar21-03-2023 19:47

Доброго вечора!

Юліє, ми нічого не "наліплюємо", а розміщуємо різні варіанти казочок.

Якщо Ви звикли до більш класичної версії української народної казки "Курочка Ряба", можете також переглянути її на нашому сайті - https://derevo-kazok.org/did-baba-ta-kurochka-rjaba-kazka.html )

3Олександр30-03-2023 12:32

До Юлії ! Дійсно, коли день в день торчати в Тік-Ток - там не буде ніякої інформації про наше минуле! Цю казку зробив такою короткою украінський педагог К. Ушинський. І це не просто казка - це переказ подій в хронологічному порядку як створювався наш світ, наша цивілізація! Отож: Дід-Баба - Наши предки (БОГИ); Курочка-Ряба - Всесвіт ( Вищий Розум); Золоте Яйце - оболонка райского життя ( БОЖЖЯ БЛАГОДАТЬ); Миша - носій зла, оппонент творця ( Христьянська церква).

5Мирослава26-10-2023 15:55

Казка гарна, таку як читали мені в дитинстві, тільки де можна прослухати аудіо?

Залиште відгук!

Ваш відгук опублікують після перевірки!

Ви можете увійти під своїм логіном або зареєструватися на сайті.

(обов'язково)