Кому трудніш правитись (українська народна казка)


Мужик із жінкою часто сперечались: кому з них робити трудніш? Мужик каже, що йому трудніш у полі, а жінка – що їй трудніш дома. От раз літом і помінялись вони роботами: жінка поїхала орати, а мужик зоставсь дома. От, ідучи орачем, жінка і наказує мужикові:

– Гляди ж ти мені, не проспи череди, віджени корів у череду, а овечок і телят – у ватагу; та гляди не запропасти курчат із квочкою, нагодуй їх; та щоб обід у тебе поспів, поки приїду, і буханців напечи та масла сколоти, і щоб сколотини були; он там сухе просо, то стовчи пшона на кашу.

Загадала усе, і поїхали собі із сімейкою у поле. Мужик поки зібрався гнати худобу, а ватагу й череду вже прогнали: треба було бігом доганяти. Вернувсь додому, та щоб шуліка не потаскав курчат, він позв'язував їх ниткою, прив'язав до квочки і пустив надвір, а сам став поратись у печі. Бачив він, що жінка тоді і діжу місить, і пшоно товче на кашу, як топиться у печі. От замісив мужик діжу і став на ступу пшоно товкти. А щоб за одним заходом сколотити і масло, прив'язав до пояса горщик із сметаною, бач, з такою гадкою, що як товктиметься пшоно, то й масло сколотиться. От тільки почав товкти пшоно в ступі, а квочка – кирр, кирр, а курчата як запищать. Він із ступи та надвір – глянути, чого вони, та зачепивсь за ломаку і простягся, горщик зі сметаною розбивсь. Дивиться – аж здоровенний шуліка ухопив курча, а за ним потяглись угору і останні курчата з квочкою, бо зв'язані були міцно. Так усіх і попер шуліка. Поки мужик розглядав, куди поніс шуліка квочку з курчатами, тим часом убрались свині в хату, одна звалила діжу з тістом, воно попливло по хаті, а свиня глита його на весь рот, а друга свиня порається біля пшона в ступі, а тут і в печі погасло. Загадався мужик, стоїть та дума, що йому робити, а вже давно обідня пора. От вже і жінка повернулась з поля. Приїхала у двір, зирк – квочки нема. Мерщій розпрягла шкапу та в хату, та й пита мужика:

– Де квочка з курчатами?

– Де! Шуліка ухопив. Я позв'язував курчат та й поприпинав до квочки, щоб шуліка не схопив якого або щоб не порозбігались, аж шуліка налетів, такий здоровенний, що й квочку поніс, і курчат.

– А обідати наварив?

– Наварив! Коли в печі погасло!

– Масло сколотив?

– Е, сколотив тобі! Побіг за квочкою, спіткнувся, а горщик розбився, і сметану собаки поїли.

– Та що це у тебе тісто по хаті?

– Та бісові свині! Я кинувся за квочкою, а вони у хату: одна діжу вивернула, друга пшоно в ступі поїла.

– Так ти, бачу, все поробив?

– Еге, поробив! Поробиш за тими іродовими шуліками та свиньми.

– А я ж зорала, що ти сказав, та, бач, у яку ще пору звернулась.

– Еге, там одне діло, а тут ач скільки наказала: і те зроби, і друге зроби, де ж його усе упорати?

– А я ж упорую кожного дня. От тож і є! Не сперечайся, не кажи; що жінкам нічого робити.


Залиште відгук!

Ваш відгук опублікують після перевірки!

Ви можете увійти під своїм логіном або зареєструватися на сайті.

(обов'язково)