Гроші розбещують (болгарська казка)

***

Гроші розбещують (болгарська казка)

Якось Хитрий Петр зустрівся з друзями. Погомонів з ними, а тоді й каже:

– Як хочеш знати, хто перед тобою і чого він варт, покажи йому гроші й скажи: так і так, це твоє...

– Нікого ти не спіймаєш на грошах,– відказали йому друзі.

– Стривайте, люди, не думайте так! – розвів руками Хитрий Петр.– На цьому ділі я добре знаюсь, а ви – ні; не бачили, не чули, то поспитайте краще мене!

– То розкажи, щоб і ми почули,– засміялися друзі.

– Коли я розбагатів, набралося в мене дев’ять повних горщиків золота й десять горщиків, насипаних до половини,– розпочав Хитрий Петр.– «Що робити з цим добром?» – подумав я і став будувати чешми, мости, позичати гроші, роздавати їх просто так і під проценти, одне слово, робив комерцію. Були в мене сусіди – чоловік і жінка. Такі гарні люди, скромні, тихі, працьовиті. Одружили дітей і жили самі, радіючи світу ясному. От я і надумав вивірити, що за люди мої сусіди. Покликав їх до себе й дав їм горщика, де було до половіти насипано золота. Так і так, кажу, в мене цього добра багато, а у вас немає, то візьміть цей горщик, аби і у вас дома дзвеніло золото.

Взяли вони горщика, питали й перепитували, чи вимагатиму я те золото назад, але я їм сказав: воно довічно ваше, що хочете, те з ним і робіть. І вони пішли собі. А ввечері дивлюсь: у сусідів чогось довго світло горить. «Чого б то»,– думаю собі і вийшов роздивитися краще. Причаївся в темряві й слухаю, а сусідка саме каже: «Як же це так, чоловіче? Чого в Петра аж дев’ять повних горщиків золота, а в нас тільки половина одного? Хіба ми гірші від нього? Хіба він той, за кого себе видає? Треба назбирати цілий горщик, зрівнятися з ним багатством!»

Вернувся я в хату й відтоді почав стежити за своїми сусідами. Вони працювали день і ніч, крали, носили, все тягли додому, аж поки до краю наповнили золотом той горщик. Потім узяли другий горщик, і життя їхнє стало не життя, а якась дивна гонитва за золотом – аби наповнити золотом якомога більше горщиків, аби наздогнати мене.

Тож, як хочеш пізнати людину, покажи їй гроші й зачекай...

Друзі погодилися з Хитрим Петром – таки справді, гроші розбещують людей.

* Чешма – кам’яна споруда з краником для відведеної з джерела води.

Будь ласка, залиште свій відгук!

grin LOL cheese smile wink smirk rolleyes confused surprised big surprise tongue laugh tongue rolleye tongue wink raspberry blank stare long face ohh grrr gulp oh oh downer red face sick shut eye hmmm mad angry zipper kiss shock cool smile cool smirk cool grin cool hmm cool mad cool cheese vampire snake excaim question

Відгук буде опублікований після перевірки модератором :)

Ви можете увійти під своїм логіном або зареєструватися на сайті.

(обов'язково)