Зевс: грецький бог неба і грому, цар богів

Блог2709

Зевс

Зевс — олімпійський бог неба і грому, цар усіх інших богів і людей, а отже, головна фігура в грецькій міфології. Син Кроноса та Реї, він, ймовірно, найбільш відомий своєю невірністю своїй сестрі та дружині Гері.  Афіна, Аполлон і Артеміда, Гермес, Діоніс, Геракл, Олена Троянська та музи — діти його численних еротичних романів. Гефест, Геба й Арес — його законні діти. Більше про Зевса можна дізнатиися тут: https://whoiszeus.com.ua/.

Ім'я Зевса

Вважається, що ім’я Зевса походить від давньогрецького слова «світлий». Слово має тісний зв’язок із dies, що є латинським словом, що означає «день», і має дуже давню історію. Тому багато міфологів вважають Зевса одним із найдавніших грецьких богів.

Образ і символіка Зевса

Зазвичай Зевс зображується зі скіпетром в одній руці і громовицею в іншій — обидва символи його влади. Іноді він носить корону з дубового листя — дуб вважався його священним деревом. Гомер неодноразово описує його як «носія егіди». Егіда була величезним щитом, який Зевс часто носив із собою, час від часу позичаючи його своїй доньці Афіні. Крім того, у нього є домашня тварина: гігантський беркут на ім'я Аетос Діос.

Ролі та епітети Зевса

Зевс, якого вважали правителем небес і правителем погоди, також асоціювався з мудрістю та обізнаністю, з владою та долею, з битвами та силою. Фактично, Гомер каже, що перед битвою між Ахіллом і Гектором Зевс зважив їхній жереб і благословив результат. Далі поет навіть стверджує, що Зевс володіє двома урнами, наповненими бідами та благословеннями — дарами, які він дає кожному смертному у кількості, яку він вирішить.

По відношенню до багатьох інших ролей, які виконував Зевс, він придбав багато різних епітетів. Деякі з них: «войовничий», «клятвенник», «покровитель гостей», «всегрецький», «спаситель».

Сім'я Зевса

Парадоксально, але Зевс є одночасно молодшим і старшим сином Кроноса і Реї. А саме, незабаром після створення світу тодішній правитель богів Кронос, який дізнався, що один із його дітей скине його, проковтнув трьох сестер і двох братів Зевса при народженні: Деметру, Геру, Гестію, Аїда , і Посейдона. Зевса з'їли б самого, якби Рея не підсунула Кроносу камінь, загорнутий у пелюшки, замість нього, сховавши свою молодшу дитину в печері на критській горі Іда.

Дитинство Зевса

Там Зевс був вихований німфами та зустрів свою першу дружину Метіду — або Мудрість. За її порадою він під виглядом олімпійського виночерпія змусив свого батька випити отруєного вина. Вино змусило Кроноса так сильно блювати, що він зрештою викинув братів і сестер Зевса — цілих і готових до помсти. Це їх друге народження зробило наймолодшого серед них — Зевса — фактично їхнім старшим братом.

Титаномахія: Війна за перевагу

Таким чином, вони не мали проблем із визнанням його влади. На чолі з ним — і за допомогою однооких циклопів і сторуких гекатонхейрів (Зевс звільнив усіх із ув’язнення Кроноса) — брати й сестри скинули Кроноса та титанів під час десятирічної війни під назвою Титаномахія.

Зевс і його брати тягнули жереб, щоб поділити між собою світ. Посейдон отримав море, Аїд — підземний світ, а Зевс — небо. Зрештою, Зевс був коронований як Правитель усіх Богів і Людей, якого повсюдно називають Батьком.

Гігантомахія і тифей

Однак Зевс почав не дуже добре. Його бабуся Гея розгнівалася на нього за те, що він ув'язнив титанів, тому вона викликала своїх дітей, Гігантів , щоб помститися за неї. Послідувала ще одна війна — Гігантомахія, але олімпійці знову перемогли. Це ще більше розлютило Гею, тож вона народила Тіфея, гігантського змієподібного монстра, що дме вогонь, настільки могутнього, що навіть Зевсу потрібна була допомога (від Гермеса та Пана ), щоб перемогти його після катаклізмічної битви.

Синівський бунт

Будучи молодим правителем, Зевс, мабуть, був надто гордим і роздратованим. Отже, Гера, Посейдон і Аполлон — і, можливо, всі інші, крім Гестії, вирішили провчити його. Коли він спав, у нього вкрали громовицю і зв'язали його шнурами на сто вузлів. Зевс був безсилий, але нереїда Фетіда діяла швидко і викликала Бріарея, Гекатонхейра, який використав свою сотню рук, щоб розв’язати його за секунду. Зевс жорстоко покарав трьох лідерів повстання (особливо Геру), і вони поклялися більше ніколи не кидати йому виклик.

Прометей і Зевс

Проте Прометей так і зробив — спочатку вкравши божественний вогонь і віддавши його смертним , а потім утримавши від Зевса особу смертної жінки, чий майбутній син, як пророкували, стане вищим за свого батька. Зевс прикував Прометея до скелі і мучив його багато років, але Прометей уперто не хотів відкрити йому таємницю. Зрештою, з невідомих нам причин (оскільки велика частина п’єси, де розповідається ця історія, втрачена), Титан таки сказав Зевсу, що ця жінка — це Фетіда , тож бог припинив її переслідувати й віддав їй до Пелея. Син, народжений у цьому шлюбі, став знаменитим грецьким героєм — насправді, можливо, найбільшим серед усіх: Ахілл .

Дружини Зевса

Згідно з Гесіодом, Зевс мав таку саму проблему зі своєю першою дружиною, Метідою. Попереджений, що їхня дитина може бути для нього загрозою, Зевс вирішив проковтнути свою вагітну дружину. Тим не менш, дитина, цілком доросла і вбрана, зрештою народилася — але з чола Зевса. Це була не хто інший, як Афіна, сама богиня мудрості.

Згодом Зевс одружився з Фемідою, яка народила йому Гори та Долі. Його третьою дружиною була Еврінома, яка привела до світу Харітів. Його сестра Деметра пішла за нею; вона народила Персефону. Зі своєю п’ятою дружиною, Мнемозиною, Зевс породив муз. Ставши шостою дружиною Зевса, Літо стала матір'ю Аполлона і Артеміди.

Сьомою і останньою дружиною Зевса була його сестра Гера. Знаючи її симпатію до тварин, він доглядав її незайманою, перетворившись на засмучену маленьку зозулю, яку Гера взяла на руки, щоб зігріти. У цей момент Зевс знову перетворився на себе і спав з нею. Засоромившись, Гера погодилася вийти за нього заміж.

Коханці Зевса

Однак їхній шлюб виявився б гірким, бо Зевс, м’яко кажучи, був богом безладних статевих зв’язків. Маючи вигляд багатьох різних тварин, він мав численні любовні стосунки з багатьма німфами та смертними , що викликало ревнощі Гери; деякі кажуть, що, коли вона докоряла йому за це, переодягнувшись змієм, він навіть переспав зі своєю матір'ю Реєю. Отже, багато богів і героїв є дітьми Зевса. Перерахувати їх усіх неможливо.

Еквіваленти Зевса

У римській міфології Зевса називають Юпітером. Крім того, його сили, символіка та деякі історії, пов’язані навколо нього, подібні до деяких інших божеств, таких як скандинавські боги Тор і Одін, індуїстське божество Індра та слов’янський бог-громовержець Перун.

Джерела Зевса

Зевс широко поширений у стародавніх літературних джерелах. Про нього можна прочитати практично скрізь. Гарним початком були б «Теогонія» Гесіода та «Закутий Прометей» Есхіла.


Комментариев: 1 RSS

1Тимофій04-02-2024 18:22

дякую велике після вашої допомоги я здав К/Р з історії на 12

велике вам дякую!

Залиште відгук!

Ваш відгук опублікують після перевірки!

Ви можете увійти під своїм логіном або зареєструватися на сайті.

(обов'язково)