Чарівник і священне дерево (естонська казка)


Жив собі колись бідний чоловік в убогій хатині за дві версти від великої піщаної гори. Чоловік жив не як сухостій між зеленими деревами – була в нього дружина. Щоб випалити піч, він ходив по дрова до далекого лісу.

Чарівник і священне дерево (естонська казка)

Якось розгулялася страшна буря: трощила дерева, здіймала до неба хмари піску, зривала покрівлі. А чоловікові треба було йти в ліс по дрова. Він узяв під пахву стару сокиру, вийшов на подвір’я – аж там і світу білого не видно. Побоявся бідар йти до лісу в таку негоду. «Візьму, – подумав, – гріх на душу – зрубаю старе священне дерево».

Він кілька разів обійшов навколо дерева, зміряв поглядом від стовбура до верхівки, замахнувся сокирою і вдарив так, що дерево аж застогнало.

Зненацька земля ворухнулась, і з-під коріння виліз маленький сивий чоловік.

– Зупинися! – грізно вигукнув він і спитав трохи привітніше: – Яка біда привела тебе сьогодні до священного дерева?

– Злидні дошкуляють. Нічим у печі витопити. Ото й прийшов у негоду сюди, – виправдовувався бідняк.

Чарівник і священне дерево (естонська казка) – 2

– Не чіпай дерева, йди додому, там у тебе дров на цілий тиждень вистачить, – сказав дідусь і зник під корінням.

Прийшов бідняк додому і здивувався: коло тину лежала велика купа дров.

Розповів чоловік про свою пригоду жінці, а вона стала дорікати йому:

– І ти, старий дурню, так легко відпустив цього бороданя! Попросив би у нього багатство. Негайно йди назад і погрожуй зрубати дерево, а дід з’явиться, вимагай усього вдосталь!

Чарівник і священне дерево (естонська казка) – 3

Чоловік знову взяв сокиру і пішов до священного дерева. Стукнув раз – старий умить з’явився і спитав голосно:

– Ну, чого ти, як дятел, знову стукаєш? Що тобі ще треба?

– Дрова в мене вже є, – відповів чоловік, – але потрібна ще нова хата, більша й краща від старої, і нова комора з повними засіками зерна, і все інше, що потрібне хуторянинові. За це обіцяю не чіпати священного дерева.

Чарівник і священне дерево (естонська казка) – 4

Повернувся чоловік додому, а там новий будинок, велика комора, у засіках повно вщерть різного зерна, всього є вдосталь, дружина молода й красива стала. Дуже зрадів чоловік – що йому треба!

Кілька років прожив чоловік у достатках, і заворушилася в його серці чванливість: а що якби стати сільським суддею? Узяв він сокиру, прийшов до дерева й пригрозив, що зрубає.

Чарівник і священне дерево (естонська казка) – 5

Постав перед ним сивий дідусь і питає:

– Що ти ще хочеш?

– Стати сільським суддею. А коли ти не вволиш мого бажання, я так рубану священне дерево, що луна покотиться аж до лісу!

– Хай буде по-твоєму, іди собі додому, – пообіцяв дідусь.

На другий день зійшлися селяни на сход і обрали того чоловіка суддею. І настали для нього золоті дні, щасливі, безтурботні вечори. Всі сповняли його накази, шанобливо йому вклонялись, у корчмі підносили то вина, то пива, цілували йому руки і боялись судді, як вогню. Так прожив чоловік майже два роки.

Чарівник і священне дерево (естонська казка) – 6

Але сталася лиха пригода. Один поміщик наказав судді прислати своїх селян, щоб ті вказали, по яких місцях прокласти дорогу, щоб вона вийшла найпряміша. А суддя вважав, що його влада вища, і звелів зробити шлях звивистий. Коли поміщик побачив ту дорогу, він дуже розсердився, наказав доставити суддю в мизу, і там його за непослух добряче відшмагали.

– «Дідько б його побрав! Сто рогатих і один панського роду!» – лаявся чоловік, повертаючись до себе на хутір. А вдома взяв сокиру й пішов до священного дерева. Тільки вдарив двічі – з-під землі з’явився сивий дідусь і питає:

– Що привело тебе сюди знову?

– До біса суддівство і всілякі дрібні посади, від яких у кишеню нічого не перепадає! Ще й березової каші дають ні за що! – обурювався чоловік. – Хочу стати поміщиком. Сповниш моє бажання – не чіпатиму дерева, а ні – зітну при самому корені, тріски летітимуть аж до неба, а гілля стогнатиме на землі!

– Йди собі додому, твоє бажання збудеться, – мовив дідусь і зник під землею.

Чарівник і священне дерево (естонська казка) – 7

Чоловік чимдуж подався додому, і коли він замість свого будинку побачив пишний маєток, його серце затріпотіло, мов хвостик у ягняти, і ледь не вирвалося з грудей від радості. Зайшов чоловік у палац – і очам своїм не повірив: у світлицях і в кімнатах чудові столи, крісла та шафи, а панського одягу всюди так багато, що в чоловіка, мов у п’яного, замерехтіло в очах.

Раптом відчинилися двері, і вийшла його дружина – у золотих черевиках, у розкішній шовковій сукні, у рожевому чепчику; у руках срібний келих держить і наливає чоловікові дорогого виноградного вина.

І чоловік, і жінка довго видивлялись у велике дзеркало, тоді пішли до просторої розважальної зали, оглядали різні прегарні речі й раділи своєму щастю.

Цілий рік насолоджувались вони таким життям. Чоловік їздив у гості до інших поміщиків, а вони приїжджали до нього. Та скоро стало йому набридати й поміщицьке життя. Заманулося бути генералом і носити на грудях багато орденів.

Чарівник і священне дерево (естонська казка) – 8

Взяв чоловік сокиру і пішов рубати священне дерево.

Сивий дідусь виліз з-під землі і запитав, чого він ще хоче. Вислухавши уважно чоловіка, дідусь мовив:

– Такою честю я не можу тебе наділити, ти повинен піти на службу до короля, і тоді різні нагороди швидко прикрасять твої груди. А щоб ти успішно опанував усі справи, я покроплю твою голову водою з джерела мудрості.

Дідусь зник і за мить з’явився із золотою чашею в руках, повною сріблястої рідини, і покропив чоловікові голову, примовляючи:

– Великою мудрістю наділяю я тебе, щоб швидше настали для тебе славні, радісні дні. Станеш ти в королівстві знаменитою людиною, одержиш багато нагород. Усі села вклонятимуться тобі, і навіть волосна знать вважатиме за честь побачити тебе!

З тими словами сивий дідусь зник під корінням, а чоловік радісно попрямував додому.

На другий день зібрався чоловік у дорогу та й вирушив у столицю. Король привітно зустрів його і взяв до себе в свиту. Завдяки мудрості, чоловік одержував нагороду за нагородою і незабаром став дуже знаменитим.

Через рік, славетний і могутній, повернувся він у свою мизу. Уклонитися йому, як і передбачав сивий дідусь, зібралися селяни довколишніх сіл і волосна знать.

Чарівник і священне дерево (естонська казка) – 9

Два роки пробув чоловік генералом, та пиха знову заворушилася в його душі. «Хіба не ліпше бути знаменитим королем, ніж прославленим генералом? – гадав собі. – Один порух мого пальця – і зважатимуть усі піддані в державі. Що я захочу, вмить збуватиметься! А поки що я сам мушу вклонятися королю і вшановувати його».

Чоловік знову взяв сокиру й пішов до священного дерева. Рубнув раз, почекав трохи дідуся, але марно. Вдарив удруге, озирнувся довкола, чи не з’явився сивий дідусь. Знову нікого.

– Он як! Де ти, старий поганцю? – розсердився чоловік.

І вдарив утретє. Зі страшним гуркотом розкололася земля, сивий дід виліз з-під коріння з величезною мідною палицею в руках і запитав громовим голосом:

– Що тобі ще треба, можновладний чоловіче?

Чарівник і священне дерево (естонська казка) – 10

– Я хочу стати королем. Генеральське життя не для мене, набридло вже ходити на поклін до короля і говорити йому слова покори й любові, – сказав чоловік.

– Гай, гай, чоловіче, ти був бідний і нещасний, а ким став нині! А твоє серце все не знає спокою. Я не можу збагнути, коли буде край твоїм примхам! – сказав сивий дідусь з досадою і струсонув дерево. В ту ж мить генерал обернувся ведмедем та й пішов на чотирьох, ніби одвіку був звіром. Невдовзі прийшла до дерева його дружина. Дідусь знову потрусив дерево, і жінка стала ведмедицею.

Дідусь оперіщив обох ломакою, і клишоногі побігли в ліс. Їх більше ніхто не бачив...

Чарівник і священне дерево (естонська казка) – 11


Залиште відгук!

Ваш відгук опублікують після перевірки!

Ви можете увійти під своїм логіном або зареєструватися на сайті.

(обов'язково)