Чи варто купувати дитині мобільний телефон?

Блог1753

Чи варто купувати дитині мобільний телефон?

Рано чи пізно усі діти просять своїх батьків купити їм крутий гаджет. Чи дійсно дитині необхідний смартфон, і з якого віку можна починати ним користуватися? У цій статті ми зважимо плюси та мінуси використання мобільних пристроїв та розповімо, як навчити дитину користуватися ними правильно.

Користь та шкода гаджетів 

Про руйнівний вплив смартфонів на дітей часто говорять медики та психологи. У 2018 році цифрова залежність набула статусу офіційного медичного діагнозу. 

Соціологи нерідко називають підростаюче покоління "цифровими аборигенами". Нинішні діти народилися в епоху Інтернету, коли такою буденною річчю як айфон, портативна ігрова приставка чи квадрокоптер уже нікого особливо і не здивуєш. Основна частина спілкування підлітків відбувається у соціальних мережах, смартфони замінили їм журнали, плеєри та кінотеатри, а інтернет-меми стали способом сприйняття дійсності. До цього можна відноситися по-різному, але такою є реальність, в якій зростають і житимуть представники покоління Z та Альфа. 

Намагатися захистити дитину від технологій – значить будувати стіну між нею та її поколінням. Набагато ефективніше навчити її користуватися смартфоном свідомо. Але про це трохи пізніше, а поки що кілька прикладів того, яку користь при правильному користуванні можна отримати з мобільного гаджета:   

  1. Відеозв'язок. Домовтеся телефонувати по відеозв'язку. Дитина зможе розважитися з різними ефектами і масками, а ви бачитимете, де воно знаходиться і що відбувається за його спиною.
  2. Навігація. Навчіть дитину користуватися GPS-картами і можете бути спокійними: вона не заблукає в незнайомому районі і завжди зможе зрозуміти, як дістатися додому.
  3. Розвиваючі додатки. Для смартфонів розроблено безліч навчальних та творчих програм. З їхньою допомогою можна в ігровій формі вивчити іноземну мову, навчитися малювати та отримати знання з будь-якої галузі.  
  4. Пізнавальні відео. На YouTube залито величезну кількість ненудних науково-популярних роликів з історії, географії, мистецтва, природничих та точних наук. Покажіть дитині кілька молодіжних освітніх каналів, нехай вона дізнається, що наука може бути цікавішою за меми. 
  5. Логічні ігри. Над багатьма мобільними іграшками потрібно добряче подумати. Такі головоломки розвивають просторове та логічне мислення. Пограйте з дитиною і покажіть їй, що вирішувати хитромудрі завдання набагато цікавіше, ніж проходити однакові рівні в казуальних іграх.

Як правильно користуватися гаджетами

Отже, дитина попросила купити їй смартфон. Насамперед, варто поцікавитися, як саме вона збирається його використовувати. Важливо, щоб чадо розуміло: смартфон – це не показник статусу, не атрибут дорослого і не іграшка. Це суто утилітарна річ, що служить для конкретних цілей.

Обговоріть з дитиною, яку користь може принести смартфон, виходячи з її захоплень, та покажіть їй такі можливості. Наприклад, додатки для творчості – за допомогою їх можна малювати класні скетчі, навчитися створювати електронну музику і навіть записати свій реп-альбом.

Поясніть дитині, що вона повинна завжди чітко усвідомлювати, навіщо бере в руки гаджет і розкажіть про негативні наслідки, які несе пасивне споживання інформації.

Встановіть правила, наприклад, не користуватися смартфоном за їжею і не залипати в екран на вулиці, і самі виконуйте їх. Особистий приклад особливо важливий: марно вимагати від дитини не зловживати смартфоном, якщо самі не випускаєте його з рук.

З якого віку дитині можна використовувати смартфон

Американські фахівці з інтернет-безпеки, опитані New York Times, рекомендують починати користуватися смартфонами не раніше 12-14 років. Проте за статистикою чимало сучасних дітей одержують перші смартфони набагато раніше. Так, згідно з попередніми даними близько 74% дітей у віці 8-11 років вже користуються мобільними девайсами. 

Але насправді важливим є не вік, а рівень свідомості. Те, коли дитина стає достатньо дорослою, щоб їй можна було довірити таку серйозну, недешеву і потенційно небезпечну річ, залежить тільки від неї самої. 

І все ж таки, школяру початкових класів смартфон купувати не варто. І справа не в згубному впливі інтернету на свідомість, що формується, а в тому, що життя девайса в руках семирічки може бути сумно коротким. Тож на цей період краще обмежитися дешевим телефоном із кнопками. 

Як захистити дитину від небажаної інформації

Сучасні смартфони мають функцію батьківського контролю, що блокує доступ до додатків з високим віковим рейтингом. Пошукова система Google, як і відеохостинг YouTube, мають свої «безпечні режими», активація яких виключає з видачі контент, що не підходить дітям.

Більш широкий функціонал пропонують спеціальні додатки батьківського контролю – вони можуть обмежити час користування девайсом, відправляти батькам статистику про відвідувані дитиною сайти і відстежують розташування смартфона GPS.

Найважливіше – не приховуйте від дитини тих заходів та обмежень, які ви збираєтесь встановити. Як і щодо фізичної безпеки, безпека у віртуальному просторі – завдання відповідальних батьків. Обговоріть правила та умови спільно з дітьми, поясніть, що ви не забороняєте та не хочете порушувати їх особисті межі, але ці заходи та обмеження – це умови, необхідні насамперед для їхньої безпеки.

Виховуйте у дитині свідоме ставлення до споживаного контенту. Поясніть, як реагувати на кібербулінг та навчіть простим правилам цифрової гігієни. Ось основні правила:

  1. Не переходити по спливаючих банерах і сумнівних посиланнях. Як правило, вони ведуть на шахрайські сайти.
  2. Обмежувати доступ до програм . Не надавайте програмам доступ до особистих даних, контактів, камери та мікрофона без прямої необхідності. 
  3. Регулярно оновлювати програмне забезпечення. З кожним новим оновленням розробники намагаються усувати вразливість своїх продуктів.
  4. Використовувати надійні та унікальні паролі для кожного сайту, а там, де можливо, підключити біометрію та двофакторну автентифікацію. Ці заходи безпеки захистять облікові записи від зломів.  
  5. Публікувати в інтернеті якнайменше особистих даних. Зловмисники можуть скористатися ними у злочинних цілях.
  6. Не приймати запити на дружбу від незнайомців у соцмережах. У кращому випадку вас завалять спамом, але можливі й куди неприємніші наслідки. 
  7. Використовувати антивірус. Це позбавить вас неприємних наслідків при переході за вірусним посиланням або відкритті «зараженого» листа.

Інтернет проник у всі сфери нашого життя, і навчальний процес не є винятком. Повсюдно вводиться система електронних щоденників, на зміну паперовим підручникам надходять цифрові посібники. Та що там – тепер у мережі працюють цілі онлайн-школи, які дозволяють освоїти шкільну програму вдома за допомогою комп'ютера. 

Сучасні діти вже не можуть уявити світ без гаджетів. Тому наше завдання – виховати в них культуру користування ними. Тільки тоді технології слугуватимуть новому поколінню, а не навпаки.


Залиште відгук!

Ваш відгук опублікують після перевірки!

Ви можете увійти під своїм логіном або зареєструватися на сайті.

(обов'язково)