За зраду розплачуються (боснійська казка)

***

За зраду розплачуються (боснійська казка)Борсук і лисиця домовилися разом ходити на полювання та допомагати одне одному в біді. Лисиця запитала в борсука:

– Скільки ти знаєш хитрощів, борсуче?

Борсук відповів:

– Я знаю троє хитрощів. А ти скільки, лисице?

– А я – сімдесят сім,– гордо сказала лисиця.

Отак домовившись, пішли вони вдвох шукати поживи. Ішли і натрапили на шматок м’яса, прив’язаний до пастки,– зрозуміла річ, для принади. Подивилися вони на нього з одного, з другого боку. І смачно ж так пахне, і в пастку потрапити не хочеться. Та голод зробив своє: почали вони обережно підступатися до ласого шматка. То лисиця скубне, то борсук. Але як не остерігалися, лисиця таки попалась у залізні зуби.

– Борсученьку, братику,– стала благати вона,– рятуй мене!

Борсук задумався на хвилинку та й каже:

– Знаєш, лисичко, як зроби. Коли прийде ловець, ти ні лапою не поворуши, ні хвостом не махни, ні оком не кліпни. Ловець подумає, що ти мертва, покладе рушницю на землю й розімкне пастку, а ти тоді й утікай щодуху.

Лисиця так і зробила. Вранці ловець пішов оглядати розставлені пастки. Ще здалеку лисиця помітила його і вдала, ніби мертва. Ловець підійшов до неї, поторсав – не ворушиться. Тоді безпечно поклав він рушницю на землю, розімкнув пастку, кинув лисицю назад себе й заходився знову прив’язувати м’ясо для принади. А лисиця тим часом як не схопиться і в ноги – ловець тільки руками об поли вдарився. Жаль було йому, що таку здобич випустив.

Знову зустрілися лисиця з борсуком. Лисиця й каже йому сміючись:

– Ой, як же ловко ми одурили його!

– Таж так! – відповів борсук.

Пішли вони далі, шли і знову натрапили на шматок м’яса, прив’язаний до пастки. Тепер ще більше остерігалися, але все-таки й цього разу попалась лисиця в пастку.

– Лишенько мені,– забідкалася вона.– Доведеться з білим світом попрощатися, зі своєю шубою розлучитися.

Але борсук подумав хвилинку та й каже:

– Не побивайся, лисичко. Ти знаєш сімдесят сім хитрощів, і я ще двоє знаю. Щось придумаємо.

– Борсученьку, братику,– стала благати лисиця,– кажи скоріше, як мені врятуватися.

– Знаєш що, лисичко,– каже їй борсук,– як прийде ловець, ти лащся йому коло ніг, підстрибуй та скавучи весело – він і подумає, що ти приручена, то й не вбиватиме тебе. А коли він розімкне пастку, ти тоді й утікай.

Уранці ловець пішов оглядати пастки і ще здалеку побачив, що в одну з них спіймалась лисиця. Підходить ближче, а та лисиця хвостом крутить, очима водить за ним та радісно скавучить. Підійшов ловець до неї, а вона треться йому коло ніг. «Приручена»,– подумав чоловік, погладив лисицю по хребті, розімкнув обережно пастку й випустив хитрунку. А лисиця й далі лащиться коло нього і все ніби радіє, доки ловець почав знову наставляти пастку. Тоді вона як дремене – той тільки й бачив її.

Знову зустрілися лисиця з борсуком та й пішли разом на полювання. Ішли і натрапили, як і перше, на м’ясо, прив’язане до пастки. Почали обережно поратися коло нього, аж тепер уже борсук не встерігся – попавсь, бідолашний, у залізні зуби.

– Що мені робити, лисичко? – питає борсук.

– А що собі знаєш, те й роби,– відповіла лисиця.

– Як же так? – здивувався борсук.– Адже ми поклялися допомагати одне одному в біді.

– Ну то й що? Не я ж попалася. Треба було пильнуватись, а то ловив гав – от тепер і викручуйся.

– Таж ти сімдесят сім хитрощів знаєш...– почав борсук.

– Якщо знаю, то для себе,– перебила його лисиця.– Ну, прощай, бо мені ніколи тут розбалакувати, треба йти.

– Гаразд, іди,– каже їй борсук.–Тільки наостанок хочу тебе про одне попросити: підійди ближче до мене, обнімемося на прощання.

Послухала його лисиця, підійшла ближче, а він хап її за шию й не пускає.

– Та що ти, борсуче? – злякалася лисиця.– Пусти мене.

– Е, ні, лисичко,– відповідає борсук.– Тепер уже вдвох будемо чекати ловця.

Уранці прийшов ловець і бачить: борсук тримає лисицю. Він і каже:

– Тримай, борсуче-соколе, тримай її міцно! Даю тобі слово ловецьке: випущу тебе на волю.

Сказав те ловець, убив лисицю, а борсука випустив.

Будь ласка, залиште свій відгук!

grin LOL cheese smile wink smirk rolleyes confused surprised big surprise tongue laugh tongue rolleye tongue wink raspberry blank stare long face ohh grrr gulp oh oh downer red face sick shut eye hmmm mad angry zipper kiss shock cool smile cool smirk cool grin cool hmm cool mad cool cheese vampire snake excaim question

Відгук буде опублікований після перевірки модератором :)

Ви можете увійти під своїм логіном або зареєструватися на сайті.

(обов'язково)