Facebook InstagramPinterestTwitter
Іншою мовою: EN RU

Як цап хизувався перед бараном (українська народна казка)


Як цап хизувався перед бараном (українська народна казка)Раз зимою по містечку ходить баран та збирає стеблі сіна, що порозтрушувались з возів. На ґанку лежить цап та гріється на сонці. Цап углядів барана та й давай глузувати, сміятись з його: «Гей ти, опудало-мужичище! Впугався в кожушище та насилу повертаєшся, як той ведмідь. Ось подивись, який я прудкий та жвавий в легенькому сюрдуті». – «Мені добре і в кожусі, дарма що я опудало», – каже баран. «А дивись, баране, який я гарний в сюрдуті та як мені легко танцювати», – каже цап да скік з місця! Сп’явся на задні лапи, передні задер вгору та мах на один бік головою! Круть на другий бік рогами! Верть хвостиком! Загнув шию дугою ще й борідкою потряс.

Баран витріщив очі на цапа та й каже: «Потривай лишень, ось прийде вечір та вдарить мороз, тоді побачимо, хто з нас кращий».

Сонце зайшло. На небі стали червоні стовпи. З-за ліса виглянув страшний мороз з очима! Як дмухне холодом… Лід затріщав, неначе хто з рушниці вистрелив. В лісі дерево залущало! Дмухнув мороз на барана. Баранові байдуже: тепло йому в кожусі.

Як скрутить мороз цапа, – мій цап аж підскочив, неначе його хто окропом ошпарив. «Гей ти, лапище-мужичище! – кричить цап до барана. – Скидай швидше кожух, нехай я трохи погріюсь!» – «Чи то можна, щоб такий пан та впугався в простий кожух?» – каже баран.

Тоді цап давай просить барана: «Ой братику, баранчику, голубчику! Не видержу, бо дуже дошкуляє! Таки-так, неначе ножами ріже по шкурі та голками шпигає. Я хоч притулюсь до твого кожуха та хоч боки погрію!» – «Та йди вже, чванько, грійся, – каже баран. – Я знаю, що не з добра пан у жупані ходить, бо свити не має. Та це, бач, не першинка, що сюрдут коло кожуха боки гріє…»