Гаманець з двома грішми (румунська казка)

***

Румунська народна казка про гаманець з двома грішми

Були собі дід та баба. Баба мала одну курку, а дід одного півня. Бабина курка неслася двічі на день, і в баби було повно яєць, а дідові вона не давала жодного. Набридло це дідові, він їй і каже:

– Дай мені, бабо, хоч покуштувати яєчко.

– Отакої! – відповіла баба, а була вона, треба сказати, страх яка скупа,– Якщо тобі забаглося яєць, набий свого півня, щоб він нісся. Я свою курку набила, вона й почала нестися.

Дід повірив бабі, піймав півня і став його бити, приказуючи:

– Або ти будеш, нестися, або геть з мого двору, щоб і харчів не переводив.

Півень вирвався з дідових рук і втік світ за очі. Ходив він, мов неприкаяний, доки не знайшов на дорозі гаманець з двома грошами. Як знайшов, схопив його в дзьоб і вертається до дідової хати. Коли назустріч йому карета з паном. Глянув пан на півня, побачив у його дзьобі гаманець і каже кучерові:

– Злізь і подивися, що у півня в дзьобі!

Кучер зліз із козлів, підкрався до півня, піймав його, забрав із дзьоба

гаманець і віддав панові. Пан узяв гаманець, заховав у кишеню й поїхали вони далі. А півень розгнівався, кинувся за каретою й заходився кричати:

Чи ти пан, чи купець,

Віддай з грошами гаманець!

Кукуріку!

Пан дуже здивувався, а коли вони їхали повз криницю, звелів кучерові:

– Вкинь цього клятого півня в криницю!

Кучер знову піймав півня й кинув у криницю. Бачить півень, що потрапив у велику халепу, та й думає: що робити? Заходився він пити воду, і пив її, доки не випив усієї криниці. Потім вилетів з криниці, знову наздогнав карету й заходився кричати:

Чи ти пан, чи купець,

Віддай з грошами гаманець!

Кукуріку!

Пан ще більше розлютився й каже:

– От чортів півень! Ну, зачекай же, я тобі покажу, нещасний забіяко! Коли приїхали додому, пан звелів куховарці спіймати півня, кинути в натоплену піч і закрити кам’яною заслінкою. Як пан сказав, так куховарка й зробила. А півень у печі заходився поливати себе водою. І поливав, доки не вилив на жар усю воду, яку випив у криниці, й не погасив вогню. Та ще й на зло старій відьмі залив долівку в хаті. Потім відштовхнув заслінку, живий-здоровий виліз із печі, підбіг до пайового вікна й давай дзьобати в шибку та кричати:

Румунська народна казка про гаманець з двома грішми-2

Чи ти пан, чи купець, Віддай з грошами гаманець! Кукуріку!

– Це не півень, а якась напасть на мою голову! – закричав пан.– Гей, кучере! Спіймай його й кинь у череду, може, худоба його затопче й порятує нас від цієї халепи.

Спіймав кучер півня, кинув у череду. І треба було бачити, з якою радістю півень ковтав бугаїв, волів, корів і телят! Ковтав, доки не проковтнув усю череду. Потім підійшов під панське вікно, розкинув крила до сонця, аж смеркло на панському подвір’ї, і знову за своє:

Чи ти пан, чи купець,

Віддай з грошами гаманець!

Кукуріку!

Побачив пан таку дивину, розгубився, вже не знає, що й робити, як проклятого півня спекатися. Думав він, думав і придумав таке: «Укину я півня в льох з грішми; він почне ковтати їх, удавиться, ось я й позбудуся його!»

Сказано – зроблено. Схопив пан півня за крило, кинув у льох з грішми. А грошей у пана було стільки, що він їм і ліку не знав. Півень заходився жадібно ковтати монети і ковтав, доки всі скрині не спорожнив. А потім тільки йому відомо, як він виліз звідти, став під пановим вікном і почав:

Чи ти пан, чи купець,

Віддай з грошами гаманець!

Кукуріку!

Пан нарешті зметикував, що з півнем йому ніяк не впоратися, і віддав йому гаманець. Той зрадів, узяв його й пішов до дідової хати. Побачила птиця на панському дворі такого вдатного півня, і вся до єдиної пішла за ним слідом. Глянеш збоку – весілля та й годі! Засмутився пан, побачивши, як його птиця двір покидає, але полегшено зітхнув та й каже:

– Пропади вони всі пропадом! Добре, що хоч того півня спекався!

А півень ішов-виступав, ведучи панську птицю, доки до дідової хати не добрався. А коло воріт затягнув своєї пісні: «Кукуріку! Кукуріку!»

Дід, зачувши півня, вибіг надвір, глянув за ворота і власним очам не повірив. Півень був як гора! Слон поряд із ним видався б блохою. А за півнем – сила-силенна птиці, та все гарної, чубатої, гребенястої. Дід розчинив ворота навстіж, а півень і каже:

– Стели мені, господарю, рядно посеред двору!

Крутнувся дід, постелив рядно. Махнув півень крильми, і в дідовому подвір’ї та на леваді стало тісно від худоби, а на ряднині виросла ціла гора грошей. Побачив дід таке багатство, геть розгубився, все свого півня цілує та гладить.

А баба тільки очі заздрісно витріщила на дідове щастя й мало не лусне зі злості.

– Дай, діду,– каже вона,– і мені трохи золотих монет.

– А що ти мені порадила, коли я просив у тебе яєчок? – відказує дід.– Тепер і ти набий свою курку, нехай вона принесе тобі золотих монет. Бо я набив півня, ось він і приніс мені стільки добра.

Спіймала баба свою курку за хвоста і давай її бити, аж шкода було дивитись. Вирвалася курочка з бабиних рук і подалася на шлях. Ішла вона, йшла, доки не знайшла намистинку. Знайшла й проковтнула. Повернулася вона додому до баби і ще коло воріт почала: «Куд-кудах!» Баба зраділа, вибігла курку зустрічати. А курка перестрибнула через ворота, шмигнула повз бабу й сіла на гніздо. Посиділа з годину, потім як схопиться та як закудкудакає. Баба, звісно, хутчіше туди – подивитися, що чубаточка знесла! А курка знесла намистину. Як заходилася баба бита свою курку, то била її доти, доки не забила на смерть! Так і залишилася скупа баба без нічого.

А дід розбагатів, величезну хату собі збудував, сад розвів і зажив відтоді заможно й розкішно. Змилостивився він над бабою, взяв її птахівницею. І куди б дід не йшов, то скрізь при ньому півень – у золотому намисті і в золотих чобітках з острогами.

Будь ласка, залиште свій відгук!

grin LOL cheese smile wink smirk rolleyes confused surprised big surprise tongue laugh tongue rolleye tongue wink raspberry blank stare long face ohh grrr gulp oh oh downer red face sick shut eye hmmm mad angry zipper kiss shock cool smile cool smirk cool grin cool hmm cool mad cool cheese vampire snake excaim question

Відгук буде опублікований після перевірки модератором :)

Ви можете увійти під своїм логіном або зареєструватися на сайті.

(обов'язково)