Життя – це сходи (болгарська казка)

***

Життя - це сходи (болгарська казка)Якось Хитрий Петр розбагатів. Таку комерцію закрутив, що страх! Одного разу до його крамниці зайшов обідранець і попросив у Петра грошей, щоб купити собі поїсти.

Хитрий Петр зразу дав йому гроші на обід, подарував одежу, щоб той тепліше вдягся, і сказав:

– Як тобі немає куди податися, залишайся працювати у мене, я тобі платитиму й годуватиму тебе.

– Я б залишився, хазяїне,– відповів жебрак,– та не зможу в тебе працювати.

– Чому? Чи ти не хворий? – розтривожився Хитрий Петр.

– Я не хворий, просто не терплю людей з грошима. Я теж був заможним паном, мав прислугу й наймитів, незліченні череди худоби. Та от не судилося вберегти усе те, і тепер я живу в злиднях.

– Як же ти усе втратив? – запитав Хитрий Петр.– Втрати – то не біда, бо й приказка є: життя – це сходи, хто піднімається вгору, хто спускається вниз.

– А я тобі скажу таке,– відповів жебрак,– кожний скарб має межу, свій край. Ніщо не буває безмежне й бездонне.

Жебрак пішов, а Хитрий Петр ніяк не міг заспокоїтись. Що сталося з тим чоловіком, який з багатія став жебраком? А через якийсь час до його крамниці завітали селяни. Вони купували крам, платили гроші, розмовляли, поки настав час обідати. Хитрий Петр пішов обідати з покупцями й замовив кожному по оку вина. Але один селянин, той, що мав при собі громадські гроші, відмовився пити.

– Нічого тобі не зробиться, хлопче! – сказав Хитрий Петр.– Це чудове вино, від нього не болітиме голова.

– Голова не болітиме, Петре, але воно дуже усолоджує! – відповів чоловік.– Був у нашому селі один молодий пан. Здавалось, що майну й худобі його батька кінця-краю немає. І той молодий хазяїн став частуватися винцем. Сьогодні випив чарку, завтра – дві. І це його так тішило, так усолоджувало, що тільки сяде – зразу ж око вина, а то й два ока вихилить, п’є і не працює. І скоро пропив геть усе. Ходить тепер по світу жебраком.

– А, то він приходив і до мене,– сказав Хитрий Петр, згадавши обідранця.– Прийшов, а я не знав, у чім річ, і сказав йому, що життя – це сходи: хто піднімається вгору, хто спускається вниз. Коли б знав, що то пияцтво довело його до жебракування, то згадав би йому іншу приказку: хто полюбляє пить, той на тонкій кризі стоїть!

Будь ласка, залиште свій відгук!

grin LOL cheese smile wink smirk rolleyes confused surprised big surprise tongue laugh tongue rolleye tongue wink raspberry blank stare long face ohh grrr gulp oh oh downer red face sick shut eye hmmm mad angry zipper kiss shock cool smile cool smirk cool grin cool hmm cool mad cool cheese vampire snake excaim question

Відгук буде опублікований після перевірки модератором :)

Ви можете увійти під своїм логіном або зареєструватися на сайті.

(обов'язково)