Іван Дурник і його браття (українська народна казка)

***

Іван Дурник і його браття (українська народна казка)Жили собі три брати – два розумних, третій дурний. Пішли вони в ліс робити загороди на худобу. Розумні браття роблять з доброго пруття, а Іван – з бур’янів, з базників. – Дурне ти, Іване, робиш, – кажуть браття. А Іван їм:

– Зачекайте, побачите.

Прийшли вони на другий день рано, а в зеленій Івановій загороді повно худоби. У загороді братів лиш один бичок закирений. Іван ще був удома; браття побачили стілко худоби та й забрали ЇЇ собі, а в Іванову загороду загнали того бичка. Посилають браття Івана на базар, щоб спитався, як худоба продається. Іван приходить з базару та й каже:

– Продається худоба безхвоста й безрога.

Почули це браття та й не гонять свою худобу на базар. А Іван взяв свого бичка та й повів. Веде його лісом, а стара липа «скрип-скрип», «скрип-скрип». Іван подумав, що вона каже: «Купую».

– То плати гроші.

А вона нічого не каже, лиш «скрип-скрип» та «скрип-скрип». Ждав, ждав Іван, а тоді взяв сокиру та й зачав ту липу рубати. Рубає та й питає:

– Купуєш бичка?

А тут з-під сокири сипнуло золото. Все сиплеться та й сиплеться з дуба – ціла купа насипалася.

Зоставляє Іван свого бичка липі, а сам іде додому і каже браттям:

– Впрягайте коні та й їдьмо за золотом. А браття йому:

– Дурний, то дурне й говори.

– Впрягайте коні! Я продав липі бичка. На всіх нас золота стане, одна лиш шворка лишилася. Забрали браття золото та й їдуть додому. Браття їдуть попереду, а Іван на другому возі далеко позаду. Люди питають братів:

– Що, хлопці, везете? А браття кажуть:

– Вугля.

– А ти, Іване, що везеш? – питають люди.

– Гроші.

Приїжджають усі додому, розкривають вози – у Івана золото, а в братів – вугля. Бачать браття, що в Івана золото, а в них нема, та й хотять Івана вбити. А Іван їм:

– Станьте, не вбивайте, я з вами й так поділюся. Шукайте четверик, щоб міряти.

Пішли браття до попа.

– Батюшка, дайте четверика.

– Нащо?

– Ділити вугля.

Дає їм піп четверика, приносять вони його додому та й зачинають ділити. Розділити на три частини. Як висипали Іванови, в Івана гроші, а як собі, – вугля. І були в Івана гроші, а в них – нічого. Бо вони хотіли собі все неправдою і брехнею добути.

Будь ласка, залиште свій відгук!

grin LOL cheese smile wink smirk rolleyes confused surprised big surprise tongue laugh tongue rolleye tongue wink raspberry blank stare long face ohh grrr gulp oh oh downer red face sick shut eye hmmm mad angry zipper kiss shock cool smile cool smirk cool grin cool hmm cool mad cool cheese vampire snake excaim question

Відгук буде опублікований після перевірки модератором :)

Ви можете увійти під своїм логіном або зареєструватися на сайті.

(обов'язково)