Блішка (таджицька казка)

***

Блішка (таджицька казка)Жили колись дві нерозлучні

подруги – блішка й блощиця. І так уже вони заприязнилися, що, як не бачилися хоч один день, від туги не знали куди подітися. Вилучить, бувало, блішка вільну хвилину й біжить до блощиці. А як стрінуться, довго не зводять одна з одної очей, відтак сідають погомоніти.

Одного дня прийшла блішка до блощиці в гості. Тій забаглося пригостити дорогу подругу, тож налила в казан молока й розпалила в печі. Але дров у хаті було малувато. От вона й каже блішці:

– Ти посидь трішки, а я піду дрівець назбираю.

Сиділа, сиділа блішка, й стала її нетерплячка змагати: «Вогонь у печі палахкотить, гляну, чи молоко не закипіло»,– подумала собі, підскочила до казана, але не втрималася й упала в молоко.

Ось приходить блощиця, а блішки нема.

– Блішко, агей, блішко! – зазира в усі кутки, але марно – від подруги ні слуху ні духу. «Либонь, кудись пішла. Нічого, зараз повернеться», – сказала собі й стала поратися коло печі. Зазирнула до казана, а там плаває в молоці горічерева мертва блішка.

Заголосила блощиця й ну дряпати собі обличчя та рвати волосся.

У цей час на покрівлю її хати сіла сорока. Зазирнула в хату, а там сидить подряпана та обскубана господиня й гірко-гірко плаче.

Ось приходить блощиця, а блішки нема.

– Що з тобою, блощице? Навіщо ти подряпала собі обличчя й геть чисто повиривала волосся? – питає.

Зітхнула, застогнала блощиця та й каже:

Ось приходить блощиця, а блішки нема.

– Хто ж подряпає собі обличчя, як не я? Хто ж повириває собі волосся, як не я? Хто ж заплаче-заголосить, як не я, коли загинула моя сестриця блішка, і я від жалю й скорботи місця собі не знаходжу?

Побачила сорока блощицине горе, і тяжко їй стало на душі.

– Коли ти від жалю за своєю сестрицею подряпала собі обличчя й повиривала волосся, то я обскубу на собі пір’я,– сказала, і пір’я посипалося з неї.

Упала сорока на землю і, плачучи та ридаючи, пострибала до чинора. Побачив її чинор, здивувався вкрай та й питає:

– Ой, сороко! Щодня така гарна, перната прилітала ти до мене, сідала мені на гілку й весело скрекотала, чого ж нині геть обскубана ходиш по землі й за сльозами світу не бачиш?

– Ой, не питай мого болю! – мовила сорока, – Загинула блішка. її подруга блощиця від горя подряпала собі обличчя, повиривала волосся, а я, сорока, вискубла на собі пір’я.

– Коли так, то я, чинор, обтрушу своє листя, – сказав і скинув додолу все листя.

За якийсь час прийшла під чинор коза. Побачила під деревом купу листя й не второпає, що сталося.

– Що з тобою, чиноре? Щодня приходила я сюди й ледве могла поживитися одним-двома твоїми листочками, а нині ти скинув усеньке своє вбрання й голий-голісінький стоїш серед степу?

– Ох, не питай мого болю! – відказав чинор, аж гілля на ньому затремтіло. – Загинула блішка. її подруга блощиця подряпала собі обличчя й повисмикувала волосся, сорока обскубла на собі пір’я, а я, чинор, обтрусив своє листя!

– Коли так, то я обламаю собі роги! – сказала коза, стукнулась рогами об камінь і пішла до струмка попити води.

Побачила її чиста вода, здивувалася вкрай і питає:

– Ой, кізонько бідолашненька, що з тобою сталося, хто поламав тобі ріжки?

– Ет, водице, водице! Навіщо ти мене про це питаєш? – залилася слізьми коза.– Загинула блішка. її подруга блощиця подряпала собі обличчя й повисмикувала волосся, сорока вискубла на собі пір’я, чинор обтрусив своє листя, а я, коза, поламала собі роги.

– Леле! Безталанна блішка! – завирувала вода.– Коли вона загинула, то я, вода, геть скаламучуся.

Отак через нетерплячу, необачну блішку блощиця подряпала собі обличчя й повиривала волосся, сорока обскубла на собі пір’я, чинор обтрусив усе листя, коза поламала роги, а чиста вода скаламутилась.

* Чинор – крислате дерево, родич нашого явора.

Будь ласка, залиште свій відгук!

grin LOL cheese smile wink smirk rolleyes confused surprised big surprise tongue laugh tongue rolleye tongue wink raspberry blank stare long face ohh grrr gulp oh oh downer red face sick shut eye hmmm mad angry zipper kiss shock cool smile cool smirk cool grin cool hmm cool mad cool cheese vampire snake excaim question

Відгук буде опублікований після перевірки модератором :)

Ви можете увійти під своїм логіном або зареєструватися на сайті.

(обов'язково)