Важливе досягнення в житті кожної дитини – самостійна їзда на велосипеды, без бічних коліс і підтримки. Давайте постараємося уникнути деяких підводних каменів і з'ясуємо, який же найкращий спосіб навчити дитину вправно крутити велік і не падати з нього на кожному повороті.
Вибираємо місце
Вчитися краще у спокійному та просторому місці без машин та людей, де вашого малюка ніщо не відволікатиме від процесу. Добре підійде якесь відокремлене місце в парку з рівним покриттям. Звичайно, на газонах і галявинах падіння не такі страшні, але і їхати по них набагато складніше, ніж асфальтом, так що цей варіант ми відразу відкидаємо.
Готуємо велосипед
Відразу прибираємо з велосипеда приставні коліщатка, можна набагато простіше навчитися катанню без них. За рахунок цього ми даємо дитині відчути рівновагу, та й швидше навчитися кататися відразу на двох колесах, ніж потім переучуватись після бічних коліс.
Для навчання краще вибрати звичайну модель, тому що гірські велосипеди (МТБ), наприклад, для навчання не дуже підходять через свою специфіку і більш складну конструкцію.
Для першого етапу навчання прибираємо та педалі з шатунів. Не забувайте, що у лівої педалі ліве різьблення – відкручуйте ключем за годинниковою стрілкою, а праву – навпаки, проти годинникової. Коли ви встановлюватимете педалі назад, робіть це відповідно до маркування на них – R (права) і L (ліва).
І останнє – висота сидіння. Опустіть сидіння так, щоб дитина змогла вільно діставати ногами до землі. Все правильно, у нас вийшла подоба біговела.
Одягаємо захист
Зайва обережність не завадить, тому якщо під рукою є шолом, наколінники, налокітники чи захисні рукавички – використовуємо все.
Тренуємося тримати рівновагу
На першому етапі завдання дитини навчитися тримати рівновагу, катаючись без педалей та відштовхуючись ногами від землі. Поясніть малюкові, що потрібно розігнатися, зробивши поштовх ногами від землі, а потім просто підняти їх і котитися. Таким чином, ми фокусуємося саме на утриманні рівноваги, прибравши роботу з педалями – це значно спрощує навчання. Не забувайте підстрахувати, підбадьорювати та хвалити дитину!
Після того, як катаючись таким чином малюк впевнено триматиме рівновагу – можна встановити педалі назад і приступити до другого етапу.
Ставимо педалі та піднімаємо сідло
На цьому етапі дитина вже не відштовхуватиметься ногами від землі, тому потрібно відрегулювати висоту сидіння так, щоб було зручно крутити педалі. Для безпеки встановлюємо таку висоту, щоб малюк трохи торкався ногами землі і в разі втрати рівноваги міг спертися. При установці педалей зверніть увагу на їхнє маркування, про яке ми писали раніше.
Знайомимо малюка з педалями
Само собою, одночасно крутити педалі та тримати рівновагу у дитини відразу не вийде, тому як зазвичай починаємо з малого. Встановіть педаль у зручне положення для розгону, попросіть дитину натиснути на неї і просто котитися, як раніше, утримуючи рівновагу.
Поступово ускладнюємо завдання. Попросіть дитину по черзі натиснути спочатку на одну педаль, потім на іншу, а потім котитися, скільки вийде. Найімовірніше на цьому етапі у малюка вже вийде проїхати якусь відстань самостійно.
Пробуємо їхати самостійно
Закріплюємо навик за тим самим принципом, що описано вище. Тренуємося одночасно обертати педалі та тримати рівновагу. Попросіть малюка при натисканні на педалі не прибирати з них ноги. Поки велосипед не втратив швидкість чи рівновагу – дитина має крутити.
Якщо у вас є компаньйон у навчанні дитини, наприклад ваш чоловік чи дружина, нехай він стане на іншому кінці "маршруту" малюка. Важливо, щоб дитина дивилася на людину, до якої їде, а не собі під ноги.
Використовуючи такий двоетапний метод навчання, при якому ми на першому етапі вчимося тримати рівновагу, а на другому поєднуємо набуту навичку з навичкою обертання педалей – ви безперечно швидко та цікаво навчите вашу дитину самостійно кататися на велосипеді. При такому способі навчання відбувається набагато швидше ніж при використанні додаткових коліс.