Як шейх навчав ведмедя грамоти (арабська казка)


В одного немолодого вже царя був простакуватий син, що ніяк не міг опанувати грамоту. Дізнавшись якось, що неподалік живе мудрий шейх, цар вирішив доручити йому навчання свого сина.

– Якщо навчиш його бодай за кілька років читати й писати,– звернувся цар до шейха,– я дам тобі велику винагороду. А не вивчиш – покараю й з двору вижену.

– Спробую,– мовив шейх.– Спроба – не гроші. Покажіть-но того, кого я повинен навчати.

Привели слуги царевича, звелівши привітатися з учителем. Та не його розуму це діло. Каламутні очі хлопця прикипіли до яскравого халата  шейха, що видався йому найкращою забавою. Відразу збагнув учитель, з ким матиме справу, але все-таки сподівався, що якось зуміє дати йому раду.

Минуло більше року, а пуття ніякого. І так, і сяк брався шейх, аби хоч трохи навчити царевича. Але той не піддавався ніякій науці. Де ж бо дурневі з книжкою возитися?! Він облюбував собі єдину забаву – ловити сильцем горобців.

Аж ось надумався цар оцінити роботу вчителя.

– Ну, сину,– звернувся він до свого нащадка,– покажи лишень, чого навчив тебе за два роки мудрий учитель! Яка це літера?– питає, показуючи на «Г».

– Горобець,– відповідає син.

– А оця?–показує «В».

– Ворона,– не роздумуючи, випалив царевич.

– А оця? – тицяє володар пальцем у літеру «Ц».

– А оце вже ти, батечку… цар!

Розгнівався володар на вчителя, погрожує вигнати з двору. Та вчитель, прагнучи вирватися на волю, тільки цього й чекав. Тому сміливо кинув цареві у вічі:

– Швидше ведмедя можна навчити, ніж твого сина!

– От воно що!– розлютився цар ще дужче.– В такому разі, якщо за сорок днів не навчиш ведмедя грамоти, я накажу відрубати тобі голову!

Зажурився шейх. Що робити? Кого-кого, а ведмедів йому не доводилося навчати. Але його донька каже:

– Не журися, тату! Я навчу ведмедя грамоти!

І ось минуло сорок днів. Згадавши, що загадав шейхові, цар звелів прийняти у ведмедя іспит.

– Ну, показуй, дівчино, чого навчила ти його за сорок днів!– мовив цар дочці шейха.– Гляди-но, бо кати вже гострять сокиру на голову твого батька.

Дівчина поклала на стіл грубезну книгу, відчинила двері – й до кімнати увійшов ведмідь. Уклонившись цареві, він почав старанно гортати сторінки, бурмочучи щось собі під ніс. Цареві видалося, що той справді читає. Здивувався володар, що ведмідь розумніший за його сина, і спитав, як спромоглася дівчина досягти таких успіхів.

– Дуже просто,– мовила вона.– Я вчила його так само, як і твого сина вчив мій батько. Тільки він біля кожної літери наклеював відповідний малюнок, а я поперекладала сторінки родзинками, бо ведмідь дуже любить їх. От і гортає він сторінки, шукаючи смачну поживу.

Зрадів цар, що дочка шейха показала себе мудрішою за свого батька.

Він помилував старого шейха, а його доньці звелів таким самим способом навчити його сина. Може, й у царевича від родзинок побільшає розуму?

Врешті-решт царевич таки опанував грамоту, а батько на радощах одружив його з донькою шейха.

Відтоді й живуть вони в злагоді й достатках у царських палатах.


Залиште відгук!

Ваш відгук опублікують після перевірки!

Ви можете увійти під своїм логіном або зареєструватися на сайті.

(обов'язково)