Хан і візир (киргизька казка)

***

Хан і візир (киргизька казка) Колись давно жив хан, який мав славу великого мудреця.Сам правитель анітрохи не сумнівався у власному розумові, проте навіть не здогадувався, кому повинен за це завдячувати.

Одного разу володар разом із візиром вирушили на полювання й, захопившись, не помітили, що спадає вечір і слід шукати ночівлю. Невдовзі мисливці побачили дві юрти та вирішили туди завітати. Наблизившись, зауважили, що одна оселя бідна, а друга розкішно облаштована. Обидві охороняють великі пси. Прислухався візир, аж собаки між собою розмовляють.

– Сьогодні в нас ночуватимуть хан і його радник, – похвалився чотирилапий охоронець заможної оселі. – Господар, напевно, заріже вгодованого баранчика… М-м-м, наїмся смачненько та безтурботно спатиму аж до ранку.

– Гадаю, що гості завітають до нас, – заперечив пес, що стеріг бідну юрту. – Хазяїн заріже останню ягничку, тож і я голодним не залишуся. Тільки на відміну від тебе, й очей не зімкну – цілу ніч стерегтиму ханових коней.

– Як знаєш, а я маю намір гарно відпочити, – посміхнувся перший пес і побіг до теплої будки.

Дослухаючись до розмови чотирилапих, візир не помітив, як хан завернув коня до багатої оселі.

– Стривайте, правителю! – занепокоївся радник. – Упевнений, що краще заночувати в сусідній юрті.

– Ще чого! – обурився хан. – Нога моя не ступить у ту обшарпану халупу.

І мандрівники розійшлися по різних помешканнях: володар пішов до пишної оселі багатія, а візир радісно почимчикував до скромного будиночка бідняка.

В обох домівках того вечора гості мали ситну вечерю та міцний солодкий сон.

Уранці чує радник: у сусідньому дворі здійнявся страшенний лемент.

– Куди подів моїх першокласних скакунів? – розгнівано волав хан.

– Завів до своєї затишної стайні, – виправдовувався господар.

– Ти, певно, вкрав їх, а тепер іще й кажеш неправду, – наполягав правитель. – Чи знаєш, що можу покарати? Один мій наказ – і відразу стратять!

– Згляньтеся! – благально здійняв руки багатій. – Я нічого не крав.

Добре, що в суперечку втрутився візир. Він переповів ханові розмову собак, і той зрозумів, що коней викрали нічні злодії.

Ось так правитель поплатився конем, не послухавши мудрого радника.

* Візир – радник володаря.

* Юрта – переносне житло з жердин і шкіри в кочових народів.

Будь ласка, залиште свій відгук!

grin LOL cheese smile wink smirk rolleyes confused surprised big surprise tongue laugh tongue rolleye tongue wink raspberry blank stare long face ohh grrr gulp oh oh downer red face sick shut eye hmmm mad angry zipper kiss shock cool smile cool smirk cool grin cool hmm cool mad cool cheese vampire snake excaim question

Відгук буде опублікований після перевірки модератором :)

Ви можете увійти під своїм логіном або зареєструватися на сайті.

(обов'язково)